Domino – zasady gry

Domino to gra strategiczno-losowa o bardzo prostych zasadach, w którą grać mogą osoby w każdym wieku – zarówno najmłodsze dzieci, jak i dorośli. Zrozumienie reguł zajmuje dosłownie kilka chwil. Rozgrywka polega tym, że gracze po kolei losują kafelki domina i próbują dopasować je do tych, które już leżą na stole – bardzo wiele zależy tu od szczęścia. Gracze mają możliwość wykonywania ograniczonej liczby ruchów (czasem jest to jeden ruch na turę), ich działania i decyzje muszą więc być dopasowane do aktualnej sytuacji. Gra wymaga logicznego myślenia i pełnej koncentracji, ale dostarcza przy tym mnóstwo frajdy.

Drewniane gry - obrazki → sprawdź cenę

Domino – da kogo gra?

Domino to uniwersalna gra dla każdego, a o jej niezwykłości świadczy fakt, że cieszy się popularnością już od czasów starożytnego Egiptu! W Polsce uznawana jest za grę tradycyjną – zna ją właściwie każdy. Mogą w nią grać dzieci już od 3 roku życia – młodsze zestaw domina prawdopodobnie potraktują jako zabawkę, nie pełnoprawną grę – oczywiście maluszki mogą się nim bawić, należy jednak zadbać o to, by elementy były na tyle duże, by nie dało się ich połknąć. Jest to jak najbardziej gra również dla dorosłych. Podstawowe zasady można dowolnie rozbudowywać i komplikować, przez co nigdy się nie nudzi – ale nawet w swojej najprostszej postaci daje mnóstwo radości.

Gra w Domino krok po kroku

Jak grać w domino? To bardzo proste. Potrzebna jest płaska powierzchnia, na której będzie można układać kafelki (stół, podłoga, koc itp.). W grze bierze udział od 2 do 4 osób (istnieją oczywiście specjalne zestawy dla większej liczby graczy). Kostki domina należy ułożyć oczkami lub obrazkami do dołu, a następnie je wymieszać.

Najpierw ustalana jest kolejność – tradycyjnie gracze losują po jednej kostce domina i ten, kto wyciągnie największą liczbę oczek, rozpoczyna grę – jeżeli domino zamiast oczek posiada obrazki, kolejność można oczywiście uzgodnić w dowolny sposób. Kafelki wracają na stół i są mieszane z pozostałymi. Pierwszy gracz losuje jeden kafelek i kładzie go na stole – od niego zacznie się układanie. Potem kolejno dobierają kafelki kolejni gracze (nie pokazując ich pozostałym) – jeśli wylosowany kafelek pasuje pod względem ilości oczek lub obrazka do tego na stole – gracz dokłada go do układu. Jeżeli nie – dobiera kolejne do momentu, aż któryś będzie pasował lub skończy się pula. Można też umówić się, że w takiej sytuacji ruch automatycznie przechodzi na kolejną osobę. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich kafelków lub połączy oba końce układu.

Istnieje wiele różnych odmian gry w domino – są one dużo bardziej skomplikowane, pozwalają za to urozmaicić rozgrywkę.